Sklady a skladové haly - Priamo od majiteľov

Sklady a skladové haly - Priamo od majiteľov

Do priemyselných nehnuteľností bolo v regióne EMEA investovaných 22 miliárd eur

Podľa štúdie spoločnosti Colliers International "Vývoj európskeho priemyselného a logistického trhu v roku 2015"prekonali investície do priemyselných a logistických nehnuteľností v regióne EMEA úroveň roku 2007 a dosiahli výšku 22 miliárd eur. Regiónu kraľovala Veľká Británia.

Veľká Británia sa ukázala byť najsilnejším a najpríťažlivejším trhom, čo potvrdzuje fakt, že tu bola investovaná viac ako tretina (37 percent) z celkových kapitálových investícií v danom sektore v regióne EMEA. Celkovo bolo vo Veľkej Británii investované 8,3 miliardy eur, čo je viac ako dvojnásobok výkonu ďalších najlepších trhov, a to Škandinávie (3,7 miliárd eur) a Nemecka (3,6 miliárd eur).

Tim Davies, riaditeľ EMEA Industrial, Colliers International, poznamenal: "Trh prechádza oživením, a to najmä v Spojenom kráľovstve, ktoré dominuje regiónu EMEA. Rast nájmov v Británii bol výrazne silný, rovnako tak tomu bolo vo Švédsku, najmä v Štokholme. "

"Všeobecne platí, že všetky hlavné trhy Európy sa vyvíjajú veľmi pozitívne a sekundárne trhy ich nasledujú. Za zmienku tiež stojí fakt, že vďaka niekoľkým významným obchodom konečne došlo k resuscitácii trhov v Španielsku a Írsku. Írsko zaznamenalo výnimočný rast nájomného o 22,8 percent v Dubline (€ 6,50psf *), a to aj napriek tomu, že tento trh bol v porovnaní s inými trhmi EMEA ďaleko viac zasiahnutý. Na druhej strane, ponuka priemyselného a logistického sektora je veľmi nedostatočná, čo znamená, že môžeme očakávať, že príjmy z prenájmov aj kapitálovej hodnoty aj naďalej porastú. V priebehu roka 2015 môžeme očakávať tiež nárast špekulatívne výstavby, "uviedol Tim Davies.

V roku 2014 sa špekulatívne výstavba opäť objavila v Spojenom kráľovstve, Poľsku, Českej republike a Švédsku. V rámci Spojeného kráľovstva dosiahli prenájmy najvyššieho objemu od roku 2010 na čele s maloobchodníkmi a poskytovateľmi logistických služieb. Došlo k uzavretiu obchodov s niekoľkými významnými spoločnosťami zásobujúcich domácnosti, ako sú Waitrose a Eddie Stobart. Obe tieto spoločnosti si samy postavili nehnuteľnosti na mieru. To je tiež dôkazom nedostatočnej ponuky prvotriednych nehnuteľností.

Niet divu, že tento nedostatok viedol k zvýšeniu nájomného v Belfaste (o 12,5%, £ 4,50psf), Birminghame (o 11,8%, £ 6,15psf), Manchestru (o 11,1%, £ 5, 00psf), Bristole (o 4,3%, £ 6,00psf) a londýnskom Heathrow (o 3,4%, £ 15psf).

Ponuka, ktorá bola k dispozícii v Dánsku, Švédsku a Nórsku, všeobecne nespĺňala požiadavky nájomníkov; v dôsledku toho došlo k obmedzeniu aktivity a úroveň nájomného zostala nemenná. Výnimku tvorili Štokholm (9,1%, € 5,90psf) a Göteborg (4,5%, € 5,70psf). Kvôli nedostatku kvalitných nehnuteľností a nízkym prevádzkovým nákladom v Dánsku uvažuje rad nájomníkov v Kodani o výstavbe vlastných nehnuteľností miesto prenájmu. Niekoľko vlastníkov nehnuteľností vo Švédsku začalo sa špekulatívne výstavbou, aby mohli vyhovieť požiadavkám nájomcov, teda mať priestory k dispozícii počas šiestich až deviatich mesiacov.

V Nemecku boli počas roka 2014 ceny prenájmov prevažne stabilné, rástli v Mníchove (o 4,8%, € 7,40psf) a Stuttgarte (o 1,8%, € 6,40psf). Nemeckej ponuke v minulom roku dominovali predovšetkým projekty na kľúč, akým je napríklad sklad pre Home24 v Berlíne. Záujem o menšie jednotky v blízkosti veľkých miest, ako je Frankfurt, bol ťahaný najmä sektorom e-commerce a predajcovia potravín.
Španielsko a Írsko tiež profitovali z významných medziročných rastov objemov investícií, v Španielsku to bolo 604 miliónov eur (nárast o 298%) a v Írsku 240 miliónov eur (nárast o 687%). Portugalsko po dvoch rokoch stagnácie vykázalo aktivitu vďaka akvizícii spoločnosti Blackstone v Azambuje v hodnote 95,9 miliónov eur. Trh v Grécku priviedli k životu dve akvizície spoločnosti Grivalia Properties.

Poľsko, Česká republika a Rumunsko v rámci regiónu EMEA zaznamenali najvyššie množstvo investovaného kapitálu do priemyselného sektora. Nájomnej transakcie v Poľsku a Českej republike boli ovplyvnené najmä sektorom e-commerce, prevádzkovateľmi dopravy a logistiky a automobilovú výrobou.

Zdroj: eulog.sk