Sklady a skladové haly - Priamo od majiteľov

Sklady a skladové haly - Priamo od majiteľov

Investície do priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahli rekordného objemu

Celoročný objem investícií do priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahol v Európe v roku 2014 rekordných 21,7 miliárd eur, čo predstavuje najväčší objem v doterajšej histórii. Oproti 17 miliardám eur, ktoré JLL zaznamenala v roku 2013, ide o 28%-tný medziročný nárast. Iba za posledný kvartál roka 2014 dosiahli investície takmer 8,2 miliárd eur a stanovili tak nový štvrťročný rekord.

Na čele Európy je Veľká Británia a Nemecko, kde objem investícií do priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahol 8,2 a 3,6 miliárd eur. Rovnako aj u týchto lídrov ide o prelomenie existujúcich rekordov ročných objemov investícií, ktoré boli tento rok poháňané predovšetkým predajom a kúpou veľkých portfólií. Nové ročné rekordy zaznamenali taktiež Česká republika (€759 miliónov) , Poľsko (€744 miliónov) a Švajčiarsko (€720 miliónov). V roku 2014 dominovali aj severské krajiny, kedy Švédsko predbehlo v investíciach do priemyselných nehnuteľností Francúzsko a Nórsko s investíciami na úrovni 1 miliardy eur je vysoko nad svojim päťročným priemerom.

Aj na Slovensku sa lámali rekordy, nie však v industriálnom sektore
Rok 2014 bol z pohľadu investícií do komerčných nehnuteľností na Slovensku rekordný. Celoročný objem dosiahol úroveň 610 mil. eur, najviac od roku 2005. Avšak pri investíciách do priemyselných a logistických nehnuteľností zaostal rok 2014 za minulým, a to dosť podstatne. Zatiaľ čo v roku 2013 bolo preinvestovaných približne 77 miliónov eur, v roku 2014 to bolo v rámci jednej investičnej transakcie vyše 9 miliónov - developerská spoločnosť Prologis v rámci veľkého nákupu 23 logistických budov v CEE regióne, získala od spoločnosti Heitman dve logistické haly v Senci (Senec Distribution Park).

„Investičná aktivita sa v industriálnom segmente na Slovensku naštartovala počas druhého polroka 2014 a očakávame, že značná časť transakcií bude uzatvorená v druhom až treťom kvartáli 2015. Napriek nízkemu podielu na celkovom objeme investícií v minulom roku, predpokladáme, že industriálny a logistický sektor bude v roku 2015 v objeme investícií vyrovnaným hráčom ak nie ťahúňom slovenského investičného trhu,“ hovorí Miroslav Barnáš, konateľ a vedúci oddelenia investičného poradenstva slovenskej pobočky JLL.

„Portfólio transakcie“ sú aj naďalej témou dňa
Objem „portfólio transakcií“ (predaj alebo kúpa portfólia viacerých nehnuteľností) medziročne vzrástol o 25% a v celej Európe dosiahol objem viac než 10 miliárd eur. Takmer polovica z takto zobchodovaných nehnuteľností sa pritom nachádza vo Veľkej Británii alebo Nemecku. Výrazne zvýšenie týchto transakcií sme zaznamenali aj v strednej Európe, kde v roku 2014 dosiahli úroveň 1,4 miliardy eur (oproti 25 miliónom eur v roku 2013) a viac než štvornásobne vzrástli v južnej časti Európy (Taliansko, Španielsko a Portugalsko), kde dosiahli 510 miliónov eur.

Alexandra Tornow, Vedúca oddelenia prieskumu priemyselného trhu EMEA, JLL, dodáva: „Ako sme predpovedali, tlak na zníženie percentuálnej miery kapitalizácie z logistických nehnuteľností (a teda zvýšenie ich hodnoty) pokračoval po celý rok 2014. Dôvodom je množstvo peňazí, ktoré smeruje do tohto sektora nehnuteľností, rovnako atraktívne úrokové sadzby a narastajúci dopyt zo strany konečných užívateľov, teda nájomcov. Predpokladáme, že v roku 2015 bude pokračovať tlak na znižovanie percentuálnej miery kapitalizácie a následne zmenšovanie rozdielov medzi výnosmi z najkvalitnejších a sekundárnych nehnuteľností.“

Zdroj: eulog.sk