Martin Baláž: Na poschodové sklady ešte nie sme pripravení

02.08.2019

Prečítajte si úryvok z rozhovoru s Martinom Balážom o vývoji developmentu na Slovensku i o ďalších trendoch vo výstavbe skladov. Martin Baláž pôsobí ako viceprezident a country manager pre Českú republiku a Slovensko spoločnosti Prologis.

Menia sa požiadavky zákazníkov, sú iné ako pre desiatimi rokmi?

Je stále viac tých, ktorí vyžadujú moderné priestory. V týchto halách dokážu viac uskladniť kvôli výške, či znížiť náklady na kúrenie. Je tam viacero výhod. Stále viac a viac zákazníkov kladie dôraz na environmentálnu stránku a trvalú udržateľnosť. Máme budovu so strešnými solárnymi panelmi, staviame sklady s väčšou svetlou výškou či sa snažíme, aby v nich bolo viac prirodzeného svetla pomocou viacerých svetlíkov. Zároveň v Senci sme vybudovali relax zónu. Ďalší príklad je z Prahy, kde sme nedávno dosiahli s budovou 3 v Prologis Park Prague-Airport na BREEAM certifikát na najvyššie úrovni Outstanding. V celej EU sú len 3 takéto haly a z toho 2 postavil Prologis v Prahe.

Hovorí sa stále viac o problémoch v priemysle, ekonomika spomaľuje. Pôsobí to aj na developerov?

Nemáme dojem, že by ekonomika výrazne spomaľovala. Dopyt po nových priestoroch v lokalitách našich projektov evidujeme silný. Vidíme ale pomalšie rozhodovacie procesy na strane zákazníkov, čo môže byť spôsobené zvýšenou opatrnosťou Podobné signály o silnom dopyte mám aj od kolegov zo zahraničia.

Rastú ceny pozemkov a začína ich byť málo. Dočkáme sa poschodových skladov?

Táto téma bola kedysi zaujímavá len v Japonsku, kde bol enormný nedostatok pozemkov a astronomické sumy. My, ako Prologis, sme už takýto sklad postavili v americkom Seattli. V niektorých lokalitách to má ekonomický zmysel. Ale stredná Európa na to ešte nie je pripravená a nejaký čas ani nebude. Problém s pozemkami tu síce je, ale ešte nie je taký veľký.

Dozviete sa to ako prví!
Najnovšia ponuka relevantných
nehnuteľností na e-mail

Ak chcete dostávať informácie o aktuálnych voľných priestoroch, prosím napíšte nám sem Vaše telefónne číslo a emailovú adresu. Budeme Vás kontaktovať pre doplnenie bližších informácií o preferovanej nehnuteľnosti.

Spolupracujeme

Hľadáte aj kanceláriu?

Hľadáte aj kanceláriu?Ponuka